יום חמישי, 12 בנובמבר 2015

Jealous green - פוסט על קנאה

קצת מצחיק שהיה צורך בשפתון ירוק כדי לעורר בי מחשבות עמוקות, פילוסופיות כמעט על רגשות אבל מעולם לא טענתי שאני אדם סביר והגיוני - וזו הוכחה נוספת לכך.

ניגש לענייננו, כי לא משנה מה היה זיק הטירוף שהצית את המחשבות הללו, בפועל, קנאה זה רגש שמעסיק אותנו לעתים קרובות, אולי הרבה יותר מכפי שהיינו רוצים להודות.

מדובר ברגש טבעי, כל כך טבעי שאפילו חיות מרגישות בכך - ומי שאי פעם היה לו כלב שלא כל כך אוהב שמתייחסים לכלבים אחרים לבטח מבין במה מדובר.

ניסיתי לחשוב במי ובמה אני מקנאת וזו הרשימה שגיבשתי עד כה:
1. אני מקנאת באנשים שמגיעים ממשפחות שלמות ומאושרות
2. אני מקנאת באנשים שהייתה להם ילדות יפיפייה.
3. אני מקנאת באנשים שמטיילים לעתים קרובות מאוד.
4. אני מסוגלת לקנא באנשים שיש להם דברים חומריים שאני רוצה לעצמי.
5. יש גם מערכות יחסים שמעוררות בי קנאה.
6. אני מקנאת באנשים שלווים ורגועים מטבעם. 
7. אנשים מוצלחים בצורה יוצאת דופן בתחום כלשהו.
8. אנשים שיודעים לשיר.
9.צילומים יפיפיים שהייתי רוצה להפיק גם בעצמי.
10. אנשים שהפן הכלכלי לא כל כך מעסיק אותם (הם קיימים? לא סגורה על זה)

מי שקורא את הסעיפים הללו בטח חושב שאני באה מרקע איום ונוראי או שאני אדם ממורמר מאוד. אני לא תופסת את עצמי בצורה הזו וגיבשתי את הסעיפים האלה לאחר שהקדשתי מחשבה לנושא (זוכרות? שפתון ירוק מחשבות עמוקות?).

אם גם אתן הרגשתן חוסר נוחות לנוכח קריאת הסעיפים הללו, כנראה שזה חלק מהבניה חברתית שגורמת לנו לחשוב שקנאה זה רגש מאוד מכוער, הרי אפילו הוקדש לכך מונח שלם "ירוק מקנאה" (אגב, מי שהטביע את המונח היה דווקא שייקספיר, שיצר מפלצת ירוקת עיניים שהמניע העיקרי שלה היה קנאה). פעמים רבות כשאנשים מגיבים לנו בצורה שלילית או עושים לנו רע, אנו נעדיף לחשוב שזה נובע מקנאה כדי להצליח להמשיך הלאה מהמקרה.

האם זה בהכרח נכון? אני חושבת שלקנאה יש שם רע מדי. למעשה, לא כל כך זכור לי שאי פעם ייחלתי, לפחות לא במודע, משהו רע לאדם שקינאתי בו. פעמים רבות קנאה יכולה לדרבן אותנו לתחרות בריאה, לגרום לנו להשתפר ויש בה דווקא משהו מאוד חיובי. יש לא מעט מקרים של קנאה הרסנית, אבל לא צריך להרחיק לכת עד כדי כך, רובנו לגמרי מסוגלים לשלוט ביצר הקנאה שלנו.

אני גם לוקחת את תחושת הקנאה בעירבון מוגבל, משום שפעמים רבות היא מבוססת על מצג שאין לדעת עד כמה הוא מדויק. מרחוק מערכות יחסים רבות יכולות להיראות כמושלמות ויש אנשים רבים שמטפחים אורח חיים שנראה מהצד כזוהר, האם זו המציאות? לא בהכרח.

באותה נשימה, אני גם מזכירה לעצמי לא לנפנף כל פידבק שלילי כ"הא, הוא או היא מקנאים בי". בעיקר כי יש משהו מאוד לא צנוע בגישה הזו וגם כי במקום להפיל את האשמה על מישהו אחר, לפעמים פידבק שלילי זו הזדמנות טובה לבדק בית.

אז בשורה התחתונה? אני לא חושבת שיחסי הציבור השליליים סביב המילה הזו מוצדקים. אפשר לקנא במישהו ועדיין לאחל לו רק דברים טובים, אפשר להיות אדם מאושר ועדיין להרגיש כיווץ בלב לנוכח כל מיני דברים אחרים שמעוררים בנו קנאה, היי, כולנו בני אדם.

אני לדוגמא, לגמרי מקנאת כרגע בנשים (או גברים) שיכולים לצאת מהבית עם שפתון בצבע מטורף ולהיראות  הכי קולים שיש בעוד ש...אני לא נראית כך. אז גם אם הוא לא הליפסטיק הכי מחמיא באוסף שלי, או אפילו בדיוק ההיפך המוחלט, אני לגמרי חושבת שיש בשפתון של OFRA קטע מגניב והוא אפילו עורר בי השראה לתחפושת בפורים.

ולסיום, סרטון חדש וקצרצר:


את הריסים של איל מקיאג' שהופיעו בסרטון עוד אסקור בפוסט נפרד, את השפתון של OFRA ניתן להשיג עדיין במסגרת מבצעי Shopping.il ב-65 ש"ח בלבד, מכאן.

מהי התחושה שלכן לגבי קנאה?
גילוי נאות: השפתון והריסים התקבלו לסקירה, הלינק הוא חלק מתוכנית שותפים באתר.

8 תגובות:

 1. סרטון מהמם :) באיזה מצלמה את משתמשת?

  השבמחק
  תשובות
  1. תודה מותק! קנון 650D החביבה שלי :)

   מחק
 2. לא מאמינה בקנאה. לא משווה את עצמי לאחרים- לא לטוב ולא לרע.
  רוצה תמיד להתקדם ולהשתפר- ביחס לעצמי.
  מאמינה במודעות עצמית. אוהבת לקבל ביקורת אמיתית וכנה.
  שמחה בחלקי אך יחד עם זאת תמיד שואפת ליותר.
  התבוננות באחרים- לצורך למידה. קבלת השראה.
  לשמחתי למדתי את הלקח הזה בגיל צעיר וזה עקרון מאוד חזק שמלווה אותי בחיים.
  נ.ב- השפתון הירוק? ממש לא...

  השבמחק
  תשובות
  1. נדמה לי שהדגשתי בפוסט שזה שפתון לפורים או לפוסטים על קנאה בלבד, לפחות מבחינתי :)

   מחק
 3. אני מזדהה מאוד עם מה שכתבת.
  קנאה היא לאו דווקא רגש שלילי ויכולה להיות מקור להתפתחות אישית חיובית, כמו שנאמר במשנה ״קנאת סופרים תרבה חכמה״.
  אם אני מקנאה במישהי על כשרון הכתיבה שלה, למשל, זה דוחף אותי לכתוב יותר ולהשתפר.
  גם אני בעבר קינאתי במערכות יחסים, שבמבט שטחי נראו לי טובות יותר משלי. אבל לאחר שהכרתי טוב יותר את האנשים שקינאתי בהם, גיליתי שמערכת היחסים שלהם שונה אבל לא בהכרח טובה יותר. לאחר היכרות מעמיקה יותר, בני זוג שנראו לי מוצלחים יותר מבן הזוג שלי, התגלו מאוחר יותר כאנשים עם פחד ממחויבות, או עם בעיות אחרות.
  אני לא מאמינה שאפשר להמנע לחלוטין מקנאה, הרי כולנו אנושיים. אני מנסה לפחות להמנע מקנאה שלילית ולהמשיך להאמין שהצלחתם ואושרם של אחרים לא גורעים מאושרי שלי.

  השבמחק
  תשובות
  1. יפה כתבת. אני חושבת שעם השנים הקנאה לגמרי משנה את הצורה שלה ככל שאנחנו מתפתחים, היא הופכת ממשהו ירוק מטאלי משונה למשהו פסטלי רך ונעים הרבה יותר :)

   מחק
 4. את כותבת כה יפה! קנאה הוא רגש שכ"כ מרגיש רע אבל הוא כ"כ אנושי. את מהממת!

  השבמחק

Template Design By Baby in Heels
Back to Top