יום ראשון, 16 במרץ 2014

ביקור בסלון של ורה

בתור מישהי שתמיד מחפשת מקומות מעניינים לבקר בהם שלא רק כוללים את בית הקפה השכונתי, שמחתי מאוד לגלות שמתקיימים במכון ויצמן סיורים בביתם של ורה וחיים וייצמן, הנקראים "הסלון של ורה". אמנם הכרתי קצת את פועלו של חיים ויצמן בתור הנשיא הראשון של המדינה, אך את אשתו לא הכרתי כלל וכלל - וביום שישי האחרון גיליתי שפספסתי לא מעט.

הסיור לכד כמה נושאים שאני מתעניינת בהם: היסטוריה, עיצוב ולייף סטייל, הגרים להם יחדיו באחוזה המדהימה שבה כנראה לא הייתי מתנגדת לגור גם היום. אז כמובן שלקחתי יחד איתי את המצלמה כדי להביא לכן היילייטס מתוך המקום:


מדובר בסיור של שעתיים שכולל הקרנת סרט קצר ובו רקע על חיים ויצמן, שמוזכר לעתים רחוקות בהדרכה בהשוואה לדמותה הדומיננטית של ורה, מבט על המבנה החיצוני של האחוזה שלהם וכמובן גם סיור נרחב בפנים - יחד עם כל מיני קוריוזים לגבי בני הזוג, תרומתם למדינה ומבט כללי על התקופה, ארץ ישראל של שנות ה-30', שהבית הזה כמובן לא מייצג אותה במאום.


מסתבר שהבית  עבר רסטורציה ונפתח לקהל המבקרים בצורה מסודרת רק בשנות ה-90', בעיקר כי חששו שהוא יעורר תחושות שליליות בגלל העושר הרב שעולה ממנו והיה שונה כל כך מהאופן שבו חיו העולים של אותה התקופה. גם היום הפער הזה מעורר גבה, אבל להבדיל מימינו אנו, הבית של ורה וחיים וייצמן לפחות לא נבנה על חשבון הברון. כבר שינוי מרענן, לא?


ובחזרה אל ורה, אנגלופילית ואישיות סטייל במונחים של אז ואפילו היום: היה כיף גדול לגלות שהיא לא רק הסתפקה בטייטל "אשתו של הנשיא הראשון" אלא גם הייתה אחת ממקימות ויצ"ו ובארגון עליית הנוער, רופאת ילדים בהכשרת, או בקיצור - דמות פמיניסטית אמיתית.


הארכיטקטורה של הבית מאוד היא מודרניסטית וגם קצת צולעת לטעמי. דווקא הטעם האישי של ורה שהיה נחשב לאנגלי מאוד ואפילו קצת מיושן, הוא זה שמצא חן בעיניי יותר מכל. הסיורים במתכונת הזו תפוסים לחלוטין עד אוגוסט (!) וגם אנחנו נאלצנו להמתין חודשיים עד שהגיע תורנו, אבל סיורים דומים מתקיימים בכל העת במכון ויצמן, יחד עם הדרכה לקבוצות ואפשר לתאם אותם במספר הבא: 08-9344499.


ואולי כדי להתאים את עצמי לרוח התקופה, התקשטתי בעצמי בסיכת וינטג' שעברה אליי מבית סבתא, יחד עם נעלי גובלן פרחוניים וריח של נפטלין (לא באמת!)-


אני לובשת: חולצה וחצאית- אסוס, נעליים- רוני קנטור, סריג- תמנון, סיכה- וינטג'


2 comments:

  1. איזה סיכה מקסימה! והסיור נשמע ממש מעניין !

    השבמחק
  2. הבית נראה קסום במיוחד, עם ריהוט עתיק ואיכותי כמו שאני אוהבת.. יהיה נחמד לבקר שם גם :)

    השבמחק

Template Design By Baby in Heels
Back to Top